Azgezmiş Özbekistan Fotoğraf Gezisi, Vizesiz

Özbekistan’a özümüzü görmeye gidiyoruz. Yaklaşık 20 yıl önce Özbekistan’a gittiğimde bana böyle demişlerdi. Özümüz gelmiş hoş gelmiş demişlerdi. Bu sözü 20 yıldır unutmadım.

O halde hep birlikte özümüze gidip bir bakalım mı ? Gezimize önce şehirlerden başlayacağız. Bazı günler ziyaret edeceğimiz köyler ile hala geleneksel kıyafetler giyen ve göreneklere gore yaşayan köylülerin fotoğraflarını çekme imkanı bulacağız.

Özbekistan’ın hem şehir hayatını hem de geleneksel köy hayatını yakından göreceğiz.

Gezimiz 30 Nisan 2022’de İstanbul’dan başlayıp 08 Mayıs 2022’de Taşkent’ten İstanbul’a uçuşla bitecek.

 1. Gün: İstanbul’dan Taşkent’e uçacağız. İlk gün biraz yorgun olacağımızdan şehirde kalıp bir kaç fotoğraf noktasını ziyaret edeceğiz. Gün içinde ziyaret edeceğimiz yerlerden biri oldukça ilginç bir mimariye sahip ve güzel fotoğraflar çekeceğimiz bir pazar yeri olacak. Günün sonuna doğru ziyaret mekanlarımızın en son durağı, çok keyif alacağınızı düşündüğüm metro istasyonlarını ziyaret edeceğiz. Her biri ayrı bir sanat eseri olan ve oldukça fotoğraflık bu istasyonlarda fotoğraf çekip günü bitireceğiz. Akşam yemeğimizi Taşkent’te yiyip otelimizde dinleneceğiz.
 2. Gün: Sabah erkenden kahvaltımızı yapıp trenle Taşkent’ten, Buhara’ya gideceğiz. Yolculuğumuz yaklaşık 4 saat kadar sürecek. Buhara’da göreceğimiz her yer birbirinden güzel ve etkileyici nitelikte. Göreceğimiz yerler arasında Poi Kolan kompleksi, Ark Kalesi, Lyabi bina kompleksi içinde eski bir cami. Bu göreceğimiz yapıların her biri mimari açıdan oldukça estetik ve yerel halkın yaşamını sürdürdüğü yerler. Dolayısı ile oldukça güzel kareler çekeceğimiz mekanlar olacak. Akşam yemeğini Buhara’da yiyeceğiz otelimizde dinlenmeye çekileceğiz.
 3. Gün: Bu sabah kahvaltı sonrası bir kaç köy ziyaretimiz olacak. Köylerdeki yaşamı görüp fotoğraflayıp, yöresel bir köy yemeğini köylüler ile birlikte yiyeceğiz. Bu gece köydeki özel bir misafir evinde konaklayacağız. Böylece köylerde istediğimiz kadar fotoğraf çekme imkanımız olacak.
 4. Gün: Kahvaltımızın ardından Aydarkul gölüne doğru yol alacağız. Burada deve kervanlarını bugün turistler için yola çıkaran kervancılar olsa da biz onları geleneksel kıyafetleri ile fotoğraflayacağız. Gölün kenarında yurtlarda kalacağız. Burada ne yazık ki çok seçeneğimiz yok, bu nedenle yurtlarda 4 kişi konaklayacağız. Ancak gün boyu çekeceğimiz fotoğraflar sonrasında yorgun düşeceğimiz için bu bir geceyi uyuyarak geçireceğiz eminim. Akşam yemeğini kamp ateşi etrafında yiyeceğiz.
 5. Gün: Kahvaltımızın ardından yaklaşık 4 saat sürecek Semerkant yolculuğumuz başlayacak. Şehre ulaşında otelimize gidip yerleşeceğiz ve öğleden sonra kısa bir şehir keşif turu yapacağız. Registan Meydanı’nı görüp akşam yemeği için otele döneceğiz.
 6. Gün: Kahvaltımızın ardından bizi Buhara’da olduğu kendine hayran bırakacak bir kaç yapıyı ziyaret edeceğiz. Bibi Hanım Camii, Shahi Zinda Nekropolü (mezarı) burası muhteşem bir yapı kompleksi, renkli taşlar müthiş bir mimari ile bizi adeta büyüleyecek bir mekan. Gün içinde Gür Emir mezarı ve Siyab pazar alanı. Ziyaret edeceğimiz mekanları sadece mezar alanı diye düşünmeyin her biri Tac Mahal gibi büyüleyici özelliklerde. Akşam üzeri trenle yaklaşık 3-4 saat süren bir yolculukla Taşkent’e ulaşacağız. Akşam yemeğimizi yiyip otelimizde dinlenmeye çekileceğiz.
 7. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün yine bir kaç köy gezimiz olacak. Bu köylerde insanlar hala geleneksel tarzda yaşayıp, geleneksel kıyafetlerini giyiyorlar. Gün boyunca gideceğimiz köylerde bu köy yaşamlarını fotoğraflayacağız. Akşam olduğunda köyde bir villada konaklayacağız. Akşam yemeğimiz yöresel Özbek yemeği olacak.
 8. Gün: Kahvaltımızın ardından köylerde gezmeye devam edeceğiz. Öğlene doğru Taşkent’e geri döneceğiz. Otelimize gidip biraz dinlenip akşam yemeğimizi yiyeceğiz.
 9. Gün: Bugün gezimizin son gününe geldik. Özbekistan hepimizi çok etkileyecek bir ülke olacak. bir yanda modern binalar, öte yanda devam eden geleneksel yaşamlar. Hem kentlerini, hem köylerini görüp gezip geleceğimiz çok verimli bir fotoğraf gezisi olacak.

Gezi Tarihi: 30 Nisan 2022 – 8 Mayıs 2022

Gezi Fiyatı: 1350 USD + uçak bileti (gidiş dönüş uçak bileti fiyata dahil değildir. Geziye kesin katılım sağlayanlara uçak bilgileri verilecektir.).

Tek kişi farkı: 250 USD

Fiyata Dahil Olanlar:

 • 8 gece 4 ve 3 yıldızlı otellerde, bir gece köyde villada 4 kişilik odalarda, bir gece yurtta (Özbek çadırı) çadırda 4 kişilik konaklama
 • Sabah kahvaltıları, öğle yemekleri ve akşam yemekleri
 • Turist vergisi
 • Tren biletleri ekonomi sınıf
 • Her gün herkese 1 şişe su
 • Fotoğraf rehberliği
 • İngilizce, Türkçe rehberlik
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • Müze giriş ücretleri 1 seferlik giriş için.

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • Istanbul – Taşkent gidiş dönüş uçak bileti
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Bahşişler kişi başı 50 dolar gibi düşünebilirsiniz
 • Belirtilenler dışındaki yemekler
 • Yemeklerde alınan tüm içecekler
 • PCR test ücreti

Yanınızda Olması Gerekenler:

 • Yedek fotoğraf kartı
 • Yedek pil
 • Güneş gözlüğü
 • Yurt konaklaması için bagajınızı küçültmek isterseniz bir gecelik minik bir çanta

Geziye katılmak isteyenler info@azgezmis.com adresine mail atabilir. Gezimiz en az 10 kişi ile yapılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.