Azgezmiş Bangladeş Fotoğraf Gezisi

Azgezmiş olarak fotoğraf gezilerinde bazen oldukça cesur ve öncü olan bizler, bu sefer Bangladeş rotasını açmak üzere hazırız. Bangladeş oldukça ilginç ve hayli güzel fotoğraflar çekeceğimiz bir rota olacak. 11 günlük ziyaretimizde göreceğimiz çok ilginç yerler var listemizde. En başta dünyanın en büyük gemi söküm limanını göreceğiz. Bu limana girip işçilerin çalışmalarını fotoğraflayacağız. Bengal körfezinde gemilere yük taşıyanları ziyaret edip fotoğraflarını çekeceğiz. Tuğla fabrikalarına girip geleneksel koşullarda ve biraz da toz toprak içinde tuğla yapımını görüp, fotoğraflayacağız. 11 gün içinde ülkede trenle ve uçakla seyahat edip yaşamın içine karışacağız ve bu yaşamlardan kareler alacağız.

Gezimizi biraz geç duyurduk biliyoruz. Ancak bu sene yapmayı planladığımız Sri Lanka gezimizi ülkede karışıklık nedeni ile iptal etmek durumunda kalınca yerine Bangladeş gezimizi yapmaya karar verdik. Bu nedenle çabuk karar verip geziye katılmanız, uçak bileti fiyatları daha fazla artmadan yararımıza olacaktır.

1. Gün: Dakka’ya varacağız ve bugünü dinlenerek serbest bir şekilde geçireceğiz.

2. Gün: Sabah erken saatlerde Dakka’da bir nehir terminalini ziyaret edeceğiz. Burada müthiş bir koşuşturmaya olacağız, sabahın erken saatlerinde yüzlerce tekne limana yanaşacak ve malzeme yükleme ve boşaltma işlerini göreceğiz. Daha sonra bu olup biteni farklı açıdan görmek ve nehirden daha fazla fotoğraf çekmek için bir tekne gezintisine çıkacağız. Nehri geçeceğiz ve sonra gemi söküm tersanelerine ulaşıp burada birkaç saat geçireceğiz. Sonrasında otelimize dönüp biraz dinleneceğiz. Öğleden sonra eski Dakka’daki birkaç caddeyi, keşfedeceğiz ve hayatın içinden kareler çekeceğiz. Ardından Dakka’nın en büyük toptan satış pazarına gidip burada fotoğraflar çekeceğiz. Kahvaltı ve akşam yemeği yerel bir restoranda alınacak. Konaklamamız Dakka’da olacak.

3. Gün: Sabah erkenden kahvaltı etmeden, kömür, kum ve tuğlaları teknelerden boşaltan insanları yakalamak için yola çıkacağız. Bu fotoğrafları çektikten sonra yaklaşık 9.30 civarında kahvaltı için bir lokantaya gideceğiz. Kahvaltı sonrasında yakındaki tuğla fabrikalarını ve yerel pazarları görüp fotoğraflayacağız. Sonrasında şehre geri döneceğiz. Öğleden sonra, bu sefer trenleri ve merkez istasyonları keşfederek fotoğraf çekmeye devam edeceğiz. Konaklamamız Dakka’da olacak.

4. Gün: Sabah erkenden tren istasyonuna gidip 8 saat sürecek tren yolculuğumuza başlayacağız. Geziye katılma kararını erken verirseniz biletlerimizi klimalı 1. sınıf vagondan alabileceğiz. Yoğun sezonda gidiyoruz, çabuk karar vermek yararımıza olacaktır. Aralık ayı mevsim olarak en çok tercih edilen aylardan biri. Akşam olduğunda Srimangal’a ulaşıp şehrin akşam halini bir görüp biraz fotoğraflayıp dinleneceğiz. Akşam yemeğini Srimangal’da yiyeceğiz.

5. Gün: Sabahın çok erken saatinde kalkıp çay bahçelerinde çay toplayanları fotoğraflayacağız. Sonrasında bir kabile köyünü ziyaret edeceğiz sabahın güzel ışıkları ile fotoğraflar çekeceğiz. Sonrasında kahvaltı için otelimize döneceğiz. Öğleden sonra ise köy ziyaretlerimiz olacak. Akşam yemeğini bulunduğumuz bölgede iyi bir lokantada yiyeceğiz. Konaklamamız Srimangal’da olacak.

6. Gün: Bugün ziyaret edeceğimiz yerler biraz daha kırsal bölgeler, kabilelerin yaşadığı köyler ve buralardaki çay tarlaları olacak. Zamanımız kalırsa yağmur ormanlarını da ziyaret edeceğiz. Akşam yemeğimizi yine burada bir lokantada yiyeceğiz.

7. Gün: Bugün araçla bir başka şehire gideceğiz. Sylhet şehrine giderken yolda köylere uğrayacağız. Yolumuz araçla 4 saat ancak verdiğimiz fotoğraf molaları ile akşam üstü Sylhet’e ulaşmayı hedefliyoruz. Şehrin biraz akşam halini göreceğiz ve sonrasını sabaha bırakacağız. Akşam yemeğimizi yedikten sonra dinlenmek için otelimize çekileceğiz.

8. Gün: Bugün belgesellerde gördüğümüz gibi ilkel şekillerde kum ve taş çıkaranları göreceğiz, fotoğraflayacağız. Gideceğimiz bölge doğa olarak çok güzel bir yer olduğu için biraz manzara fotoğrafı da çekeceğimiz bir gün olacak. Gün sonunda akşam yemeğimizi yemek için Sylhet’e döneceğiz.

9. Gün: Sabah 07:00’de otelden ayrılacağız. Tren istasyonuna fotoğraf çekmeye gideceğiz. Tren istasyonu oldukça kalabalık ve renkli olacak. Oradan köylere ve tuğla fabrikalarına gideceğiz. Öğleden sonra ise nehir kenarında yaşam fotoğrafları çekeceğiz ve günü bitireceğiz. Akşam yemeğimizi Sylhet’de yiyeceğiz ve dinlenmek için otelimize çekileceğiz.

10. Gün: Sabah erkenden balık pazarına gideceğiz sonrasında otelimize döneceğiz. Gün ortasında uçakla Dakka’ya uçacağız. Öğleden sonrası serbest zaman olacak.

11. Gün: Bugün yine müthiş bir fotoğraf gezisinin sonuna gelmiş olacağız. Dünyanın orta yerinde teknolojiden ayrık, donmuş kalmış yaşamları fotoğraflayıp, onların yaşamlarını göreceğiz. Her zaman olduğu bir sürü yeni fotoğraf ve öğrendiğimiz yeni bilgiler ile geri döneceğiz. Uçağımız kalkana kadar bu son günümüz serbest olacak. Dileyen alışverişe, dileyen fotoğraf çekmeye gidebilir. Uçak saatimizden en az 3 saat önce alanda olacak şekilde otelimizden ayrılacağız.

Gezi Tarihi: 1 Aralık 2022 – 12 Aralık 2022

Gezi Fiyatı: 1990 USD (iki kişilik odalarda tek kişinin ödeyeceği fiyattır.) – Tek kişi fiyat farkı: 690USD

Fiyata Dahil Olanlar:

 • Tüm konaklamalar (4 yıldızlı oteller)
 • Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
 • Klimalı araçlarla tüm şehir içi ve şehirler arası ulaşım
 • 1 adet tren bileti
 • 1 adet iç hat uçak bileti
 • İngilizce ve Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Fotoğraf danışmanlığı
 • Özel seyahat sigortası
 • Müze, tapınak ve eski şehirlerin girişleri (fotoğraf makinaları için istenen ek ödemeler hariç)
 • Araç içi ikramlar, her gün kapalı şişe bir adet içme suyu
 • Vergiler

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • Bangladeş vize ücreti (58 USD)
 • İstanbul – Dakka – Istanbul arası gidiş dönüş uçak bileti
 • PCR test ücreti (gittiğimiz tarihte hala istenirse)
 • Covid kapsamlı sigorta
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Belirtilen dışındaki yemekler.
 • Yemeklerde alınacak tüm içecekler.
 • Bahşişler (bahşiş beklentisi vardır)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir